Kursy walut: 1 EUR = 4.44 PLN; 1 USD = 3.92 PLN [więcej...]
Darmowa bramka SMS
Język: polski english

 
 

 

 

Consus sp. z o.o.

[Polska]Zarządzanie ryzykiem pogodowym - Derywaty Pogodowe

Prześlij produkt znajomemu Dodaj produkt do schowka

Czym są derywaty pogodowe?

Derywaty pogodowe, inaczej pogodowe instrumenty pochodne, są to dwustronne kontrakty terminowe, które są rozliczane na podstawie warunków atmosferycznych, tj. indeksów temperatury, opadów czy prędkości wiatru. Te instrumenty są najcześciej stosowane w zarządzaniu ryzykiem pogodowym o charakterze niekatastroficznym, ale coraz częściej stosuje się je w celach inwestycyjnych, jako atrakcyjny element dywersyfikacji portfela.

Czym jest ryzyko pogodowe o charakterze niekatastroficznym?

Pojęcia ryzyka pogodowego o charakterze niekatastroficznym używa się, aby opisać finansowe narażenie przedsiębiorstwa na takie zdarzenia pogodowe jak ciepło, zimno, opady deszczu i śniegu lub wiatr. Inna definicja określa to ryzyko jako finansowy zysk lub stratę spowodowaną zmiennością dziennych warunków pogodowych. W świetle zasad zarządzania ryzykiem w firmie, dużo trafniejsze wydaje się zmodyfikowanie tej ostatniej tak, aby ryzyko pogodowe o tym charakterze utożsamiane było tylko z potencjalną stratą finansową, jaka może dotknąć przedsiębiorstwo wskutek niekorzystnych warunków pogodowych.

W jakich firmach występuje ryzyko pogodowe o charakterze niekatastroficznym?

Do sektorów najbardziej narażonych na ryzyko pogodowe należy zaliczyć:
1) Energetykę,
2) Rolnictwo,
3) Przemysł spożywczy i browarniczy
4) Budownictwo,
5) Przemysł rozrywkowy i turystyczny,
6) Transport,
7) Miejskie służby porządkowe.

W jaki sposób można, przy pomocy derywatów pogodowych, ograniczyć to ryzyko?

Firma narażona na niekorzystne warunki pogodowe, a która zna parametry tego ryzyka, może dokonać transakcji terminowej (może to być kontrakt terminowy forward, futures, swap lub opcja) przy pomocy której dokona transferu niechcianego ryzyka na rynek kapitałowy. Wówczas, w przypadku pojawienia się złych warunków pogodowych, co będzie odzwierciedlone w wartości właściwego indeksu, firma otrzyma rekompensatę finansową.

W jaki sposób można prawidłowo określić parametry ryzyka pogodowego w firmie?

Consus sp. z o.o. współpracuje z Instytutem Ekonomii i Zarządzania Politechniki Szczecińskiej, która specjalizuje się w wykonywaniu kompletnych ekspertyz identyfikacji oraz pomiaru narażenia przedsiębiorstwa na ryzyko pogodowe o charakterze niekatastroficznym. Zwykle taka analiza zawiera oprócz parametrów ryzyka takze proponowane warianty konstrukcji zabezpieczenia, ocenę oczekiwanej efektywności tych konstrukcji oraz ich wycenę.
W Polsce na dzień dziesiejszy tylko Instytut Ekonomii i Zarządzania Politechniki Szczecińskiej wykonuje zgodnie z procedurami zachodnich ubezpieczalni tego typu opracowania.

Kto w Polsce sprzedaje derywaty pogodowe?

W Polsce derywaty pogodowe są oferowane tylko przez zagraniczne firmy ubezpieczeniowe (często we współpracy z polskimi brokerami), które funkcjonują w Unii Europejskiej na rynku pozagiełdowym. Consus sp. z o.o. organizuje w Polsce i na terenie Unii Europejskiej transakcje derywatów pogodowych oraz uprawnień do emisji CO2. Consus sp. z o.o.
Zadaj pytanie

 

Dodatkowe informacje:

Cena:Zapytaj o cenę

 

Sprawdź produkty w kategorii: Usługi dla firm ->Inne

 
     
 

Consus sp. z o.o.

Ulica:Domninikańska 9
Miasto:Toruń
Kod pocztowy:87-100
Region:kujawsko-pomorskie
Kraj:Polska
Telefon: +48 56 6539713
Faks: +48 56 6200018

Osoba kontaktowa

Imię i Nazwisko: Jaroslaw Klapucki
Telefon stacjonarny: +48 56 6539714
Telefon komórkowy: +48 601650955
Zadaj pytanie

 
     


Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję