Kursy walut: 1 USD = 3.8 PLN; 1 EUR = 4.26 PLN [więcej...]
Darmowa bramka SMS
Język: polski english

 
 

 

 

BDT Automatyka

[Polska]Rolki Toczne

Prześlij produkt znajomemu Dodaj produkt do schowka

Przydatność i osiągi rolek tocznych zależą w dużym stopniu od zastosowanego typu. Istotne czynniki przy ich doborze to obciążenie, prędkość obrotowa, sposób montażu i rodzaj smarowania.

Trzy podstawowe zastosowania rolek tocznych to: współpraca z krzywkami, wspieranie lub dociskanie elementów, oraz prowadzenie w ruchu liniowym. Współpraca z krzywkami może zachodzić zarówno w prostych przypadkach krzywek z jednym garbem jak i skomplikowanych wielogarbowych krzywek podziałowych z kilkoma rolkami. Jako elementy wspierające rolki toczne mogą stanowić zarówno podparcie jak i spełniać rolę rolek jezdnych. Zastosowanie rolek pozwala zredukować tarcie związane z przesuwem oraz zmniejszyć zużycie części współpracujących jak: prowadnice, bieżnie, i.t.p. a to z kolei powiększyć i utrzymać precyzyjne działanie mechanizmów.

Podstawowe typy rolek tocznych to rolki z trzpieniem standardowym, z trzpieniem wzmocnionym oraz bez trzpienia z otworem na oś. Rolki z trzpieniem są montowane w otworze elementu konstrukcyjnego urządzenia. Wersja z trzpieniem wzmocnionym jest stosowana przy dużych obciążeniach, przy obciążeniu udarowym oraz tam, gdzie jest wymagane minimalne ugięcie trzpienia. Poza różną średnicą trzpienia oraz zastosowaniem innego pierścienia oporowego konstrukcja obu typów jest taka sama. Rolki bez trzpienia są montowane na sworzniu, w widełkach lub jarzmie. Ponieważ ten sposób montażu zapewnia bardziej równomierne przeniesienie obciążenia na części ruchome, dopuszczalne obciążenie dla tego typu rolek jest takie jak dla rolek z trzpieniem wzmocnionym. Większość rolek to specjalna wersja łożyska igiełkowego, które w zasadzie przenosi tylko obciążenie promieniowe. Rolki z wałeczkami zawierają dwa rzędy cylindrycznych wałeczków i wytrzymują większe obciążenia i prędkości niż łożyska igiełkowe, a także niewielkie obciążenia wzdłużne. Przy jednocześnie występujących obciążeniach wzdłużnych i promieniowych stosuje się rolki z kulkami lub wałeczkami stożkowymi. Rolki z kulkami, zbliżone konstrukcją do łożysk dwurzędowych kulkowych, są stosowane w rolkach o średnicy nie przekraczającej 3"; przy większych średnicach stosuje się wałeczki stożkowe ułożone w dwóch rzędach. W większości wypadków rolki te są wykonywane w wersji uszczelnionej i mieszczą w sobie dużą ilość smaru wystarczającą do długiej pracy nawet w środowisku zanieczyszczonym.

Rolki z kulkami i wałeczkami stożkowymi są wykonywane w różnych wersjach i mają bardzo szeroki zakres zastosowań. W wykonaniu z powierzchnią zewnętrzną walcową są stosowane przy współpracy z płaskimi elementami, podobnie jak rolki z igiełkami. Wykonanie z kołnierzem pozwala ograniczyć ruch poprzeczny, natomiast wykonanie z rowkiem "V" lub "U" umożliwia współpracę z różnego rodzaju prowadnicami.
Zadaj pytanie

 

Dodatkowe informacje:

Miejsce produkcji:Poland
Marka:BDT
Cena:Zapytaj o cenę

 

Sprawdź produkty w kategorii: Metalurgia i Hutnictwo ->Wyroby metalowe -> Narzędzia i drobne wyroby

 
     
 

BDT Automatyka

Ulica:E.Kwiatkowskiego 1
Miasto:Rzeszów
Kod pocztowy:35-311
Region:podkarpackie
Kraj:Polska
Telefon: +48 017 8502810
Faks: +48 017 8502811do12

Osoba kontaktowa

Imię i Nazwisko: Zbigniew Nosek
Telefon stacjonarny: +48 017 8502810
Telefon komórkowy: +48 502738333
Zadaj pytanie

 
     


Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję